Sr1340 over South Fork Mills River
Poor Condition50 years old100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Henderson |
| Location | .05 Mi.w.jct.sr1338 |
| Carries | Sr1340 |
| Crosses | South Fork Mills River |
| Coordinates | 35.37563, -82.61431 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 126.0 ft (38.4 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 234.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2018) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000890186 |