Sr1214 over Shaw Creek
Fair Condition63 years old230 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Henderson |
| Location | .2 Mi.s.jct.us64 |
| Carries | Sr1214 |
| Crosses | Shaw Creek |
| Coordinates | 35.33157, -82.52675 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 35.8 ft (10.9 m) |
| Max Span | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 65.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 230 (2016) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000890194 |