Sr1212 over Shaws Creek
Fair Condition20 years old100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Henderson |
| Location | .06 Mi.n.jct.sr1213 |
| Carries | Sr1212 |
| Crosses | Shaws Creek |
| Coordinates | 35.33471, -82.53458 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 112.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2018) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000890320 |