Sr1722 over King Creek
Good Condition40 years old3,700 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Henderson |
| Location | .2 Mi.e.jct.sr1799 |
| Carries | Sr1722 |
| Crosses | King Creek |
| Coordinates | 35.29814, -82.43234 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 71.9 ft (21.9 m) |
| Max Span | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 221.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,700 (2018) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000890203 |