Sr1803 over Bat Fork Creek
Poor Condition65 years old1,900 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Henderson |
| Location | .1 Mi.e.jct.sr1812 |
| Carries | Sr1803 |
| Crosses | Bat Fork Creek |
| Coordinates | 35.28934, -82.40998 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.7 ft (18.5 m) |
| Max Span | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 118.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,900 (2020) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000890264 |