Nc280 over I-26 Us74
Fair Condition35 years old17,750 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Henderson |
| Location | .06 Mi.w.jct.sr1356 |
| Carries | Nc280 |
| Crosses | I-26 Us74 |
| Coordinates | 35.44034, -82.53583 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 302.8 ft (92.3 m) |
| Max Span | 92.8 ft (28.3 m) |
| Deck Width | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Area | 2335.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,750 (2018) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000890240 |