Nc280 Wbl over French Broad River
Good Condition36 years old11,250 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Henderson |
| Location | .7 Mi.e.jct.sr1354 |
| Carries | Nc280 Wbl |
| Crosses | French Broad River |
| Coordinates | 35.42059, -82.54133 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 688.0 ft (209.7 m) |
| Max Span | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 2369.6 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,250 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 321 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000890362 |