Sr1148 (closed) over Lake Osceola Spillway
Fair Condition99 years old340 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Henderson |
| Location | 0.1 Mi.e.jct.sr1144 |
| Carries | Sr1148 (closed) |
| Crosses | Lake Osceola Spillway |
| Coordinates | 35.29761, -82.47320 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 14.8 ft (4.5 m) |
| Deck Width | 20.7 ft (6.3 m) |
| Deck Area | 95.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1927 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 340 (2000) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000890324 |