West Allen St. over Wash Creek
Fair Condition16 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Henderson |
| Location | 25ft.e.jct.rose Street |
| Carries | West Allen St. |
| Crosses | Wash Creek |
| Coordinates | 35.31146, -82.46879 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 8.2 ft (2.5 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 78.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2008) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000890381 |