Sr1308 over Liverman Creek
Good Condition15 years old230 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Hertford |
| Location | 2.7 Mi E Jct US 258 |
| Carries | Sr1308 |
| Crosses | Liverman Creek |
| Coordinates | 36.47013, -76.99677 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 81.7 ft (24.9 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 226.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 230 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000910002 |