Us158e over Potecasi Creek
Good Condition11 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Hertford |
| Location | 0.5 Mi. E. Of Jct. Sr1176 |
| Carries | Us158e |
| Crosses | Potecasi Creek |
| Coordinates | 36.40619, -77.00269 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 364.8 ft (111.2 m) |
| Max Span | 125.0 ft (38.1 m) |
| Deck Width | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Area | 1312.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (2022) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000910156 |