Sr1319 over Buckhorn Creek
Good Condition33 years old100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Hertford |
| Location | 3.4 Mi E Jct Us258 |
| Carries | Sr1319 |
| Crosses | Buckhorn Creek |
| Coordinates | 36.53148, -76.93936 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 107.0 ft (32.6 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 267.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2016) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000910003 |