Camp Pond Rd. over Somerton Creek
Fair Condition38 years old171 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 0.70tonc Line/1.10 To 667 |
| Carries | Camp Pond Rd. |
| Crosses | Somerton Creek |
| Coordinates | 36.55633, -76.86127 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 96.1 ft (29.3 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 287.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 171 (2002) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022161 |