Us258 over Meherrin River
Fair Condition35 years old4,700 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Hertford |
| Location | 0.4 Mi N. Of Jct Us158 |
| Carries | Us258 |
| Crosses | Meherrin River |
| Coordinates | 36.44784, -77.08503 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 882.9 ft (269.1 m) |
| Max Span | 138.8 ft (42.3 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 2852.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,700 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000910009 |