Sr1351 over Kirbys Creek
Fair Condition24 years old950 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Hertford |
| Location | 1.1 Mi.n.sr1302 |
| Carries | Sr1351 |
| Crosses | Kirbys Creek |
| Coordinates | 36.47685, -77.11287 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 121.7 ft (37.1 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 337.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 950 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000910015 |