Us13 Nc42 over Ahoskie Creek
Fair Condition15 years old6,700 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Hertford |
| Location | 0.3 Mi.n. Jct. Sr142 |
| Carries | Us13 Nc42 |
| Crosses | Ahoskie Creek |
| Coordinates | 36.24472, -76.94680 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 168.0 ft (51.2 m) |
| Max Span | 53.8 ft (16.4 m) |
| Deck Width | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Area | 558.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,700 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000910012 |