Us13 Nc42 over Ahoskie Creek Overflow
Good Condition15 years old6,700 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Hertford |
| Location | 0.2 Mi.n. Of Sr1420 |
| Carries | Us13 Nc42 |
| Crosses | Ahoskie Creek Overflow |
| Coordinates | 36.24620, -76.94819 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 111.9 ft (34.1 m) |
| Max Span | 53.8 ft (16.4 m) |
| Deck Width | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Area | 371.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,700 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000910025 |