Sr1108 over Ahoskie Creek
Good Condition21 years old1,900 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Hertford |
| Location | 0.6 Mi N Jct Nc 42 |
| Carries | Sr1108 |
| Crosses | Ahoskie Creek |
| Coordinates | 36.28846, -77.02504 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 141.7 ft (43.2 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 514.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,900 (2016) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000910055 |