Sr1213 over Nc11 Us13
Good Condition6 years old3,400 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Hertford |
| Location | 0.2 Mi. W. Jct. Sr1215 |
| Carries | Sr1213 |
| Crosses | Nc11 Us13 |
| Coordinates | 36.32989, -76.99170 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 194.9 ft (59.4 m) |
| Max Span | 94.8 ft (28.9 m) |
| Deck Width | 52.5 ft (16 m) |
| Deck Area | 950.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,400 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000910154 |