Us401 Bus. over Big Rockfish Creek
Fair Condition87 years old13,500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Hoke |
| Location | 0.1 Mi. N. Jct. Sr1482 |
| Carries | Us401 Bus. |
| Crosses | Big Rockfish Creek |
| Coordinates | 34.97972, -79.19544 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 142.7 ft (43.5 m) |
| Max Span | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Width | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Area | 448.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1939 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,500 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000930001 |