Sr1130 over Little Raft Swamp
Fair Condition62 years old200 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Hoke |
| Location | 0.4 Mi. S. Jct. Sr1131 |
| Carries | Sr1130 |
| Crosses | Little Raft Swamp |
| Coordinates | 34.86463, -79.21976 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 35.8 ft (10.9 m) |
| Max Span | 16.7 ft (5.1 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 82.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2019) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000930020 |