Sr1130 over Little Raft Swamp
Fair Condition62 years old400 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Hoke |
| Location | 0.5 Mi. S. Of Jct. Sr1131 |
| Carries | Sr1130 |
| Crosses | Little Raft Swamp |
| Coordinates | 34.86406, -79.22076 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.7 ft (12.4 m) |
| Max Span | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 94.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2019) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000930021 |