Sr1117 over Canal
Fair Condition73 years old210 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Hyde |
| Location | 0.9 Mi S Jct SR 1110 |
| Carries | Sr1117 |
| Crosses | Canal |
| Coordinates | 35.43839, -76.07022 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 14.8 ft (4.5 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 104.4 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1953 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 210 (2017) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000950009 |