Sr1110 over Canal Off Middletown CR
Good Condition15 years old200 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Hyde |
| Location | 0.1 Mi N Jct Sr1111 |
| Carries | Sr1110 |
| Crosses | Canal Off Middletown CR |
| Coordinates | 35.46671, -76.03634 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 119.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000950013 |