Sr1145 over Slade Creek
Fair Condition75 years old90 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Hyde |
| Location | 0.1 Mi. W. Jct. Sr1143 |
| Carries | Sr1145 |
| Crosses | Slade Creek |
| Coordinates | 35.44637, -76.48811 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 13.8 ft (4.2 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 54.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1951 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (2016) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000950033 |