Sr1147 over Allison Creek
Good Condition14 years old100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Hyde |
| Location | 0.8 Mi.s. Jct.sr114 |
| Carries | Sr1147 |
| Crosses | Allison Creek |
| Coordinates | 35.44899, -76.54414 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 54.8 ft (16.7 m) |
| Max Span | 52.8 ft (16.1 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 106.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2000) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000950044 |