Sr1304 over Canal
Fair Condition47 years old110 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Hyde |
| Location | 10 N. Jct. Us264 |
| Carries | Sr1304 |
| Crosses | Canal |
| Coordinates | 35.44225, -76.27926 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 39.7 ft (12.1 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 111.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 110 (2016) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000950069 |