Nc45 Ferry over Swan Quarter Bay
Fair Condition25 years old300 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Hyde |
| Location | .36mi.n.jct.nc45 & Sr1133 |
| Carries | Nc45 Ferry |
| Crosses | Swan Quarter Bay |
| Coordinates | 35.39392, -76.32796 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 136.8 ft (41.7 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 266.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2018) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000950110 |