Sr2390 over Weathers Creek
Fair Condition71 years old2,100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 0.8 Mi. N. Jct. Us21 |
| Carries | Sr2390 |
| Crosses | Weathers Creek |
| Coordinates | 35.65733, -80.83315 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 97.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1955 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,100 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970010 |