Sr2379 over Shinns Creek
Good Condition32 years old900 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 0.3 Mi. N. Jct. Sr2375 |
| Carries | Sr2379 |
| Crosses | Shinns Creek |
| Coordinates | 35.66632, -80.81339 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 91.9 ft (28 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 229.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 900 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970012 |