Sr2359 over Third Creek
Good Condition30 years old3,100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 1.0 Mi. S. Jct. Sr2360 |
| Carries | Sr2359 |
| Crosses | Third Creek |
| Coordinates | 35.73302, -80.80398 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 171.9 ft (52.4 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 524 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,100 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 222 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970017 |