Sr2318 over Third Creek
Poor Condition67 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 1.0 Mi. N. Jct. Sr2358 |
| Carries | Sr2318 |
| Crosses | Third Creek |
| Coordinates | 35.73979, -80.82876 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 160.8 ft (49 m) |
| Max Span | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 298.9 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970022 |