Sr2345 over Southern R.r.(inactive)
Poor Condition63 years old1,300 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 0.1 Mi. N. Jct.us21&nc115 |
| Carries | Sr2345 |
| Crosses | Southern R.r.(inactive) |
| Coordinates | 35.72837, -80.89499 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 141.7 ft (43.2 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 371.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,300 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970029 |