Sr1338 over Third Creek
Fair Condition59 years old840 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 0.8 Mi.s.jct.sr1421 |
| Carries | Sr1338 |
| Crosses | Third Creek |
| Coordinates | 35.75303, -80.89805 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 39.7 ft (12.1 m) |
| Max Span | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Width | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Area | 82.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1967 (reconstructed 2020) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 840 (2016) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970077 |