Sr1153 over Coddle Creek
Poor Condition57 years old1,200 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 0.6 Mi. N. Jct. Sr1150 |
| Carries | Sr1153 |
| Crosses | Coddle Creek |
| Coordinates | 35.57271, -80.76648 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 90.9 ft (27.7 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 210.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,200 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970031 |