Sr1150 over Coddle Creek
Fair Condition49 years old2,500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 0.4 Mi. N. Jct. Sr1143 |
| Carries | Sr1150 |
| Crosses | Coddle Creek |
| Coordinates | 35.54772, -80.74929 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 90.9 ft (27.7 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 210.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,500 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970032 |