Us70 over Third Creek
Fair Condition100 years old3,800 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 0.26 Mi. E. Jct. Sr1379 |
| Carries | Us70 |
| Crosses | Third Creek |
| Coordinates | 35.77559, -80.94426 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 84.0 ft (25.6 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 261.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1926 (reconstructed 1955) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,800 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970043 |