Sr1379 over Southern Railway
Fair Condition48 years old1,300 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 0.1 Mi. W. Jct. Sr1004 |
| Carries | Sr1379 |
| Crosses | Southern Railway |
| Coordinates | 35.75953, -80.92854 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 156.8 ft (47.8 m) |
| Max Span | 53.8 ft (16.4 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 444.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,300 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970085 |