Sr1322 over Hicks Creek
Fair Condition41 years old650 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 0.9 Mi. N. Jct. Sr1321 |
| Carries | Sr1322 |
| Crosses | Hicks Creek |
| Coordinates | 35.67898, -80.92158 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 82.7 ft (25.2 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 209.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 650 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970075 |