Sr1324 over Hicks Creek
Poor Condition71 years old1,100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 0.6 Mi. E. Jct. Sr1324 |
| Carries | Sr1324 |
| Crosses | Hicks Creek |
| Coordinates | 35.69506, -80.91356 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 94.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,100 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970076 |