Sr1777 over South Fork Hoppers Creek
Poor Condition54 years old400 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | 0.2 Mi.w.jct.nc226 |
| Carries | Sr1777 |
| Crosses | South Fork Hoppers Creek |
| Coordinates | 35.59450, -81.86209 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 12.8 ft (3.9 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 55.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2019) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110157 |