Sr1771 over Hoppers Creek
Good Condition16 years old200 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | .3 Mi.e.jct.sr1769 |
| Carries | Sr1771 |
| Crosses | Hoppers Creek |
| Coordinates | 35.60087, -81.85963 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 76.8 ft (23.4 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 212.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2018) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110223 |