Sr1168 over Ut To North Muddy Creek
Good Condition14 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | .1 Mi.s.jct.sr1164 |
| Carries | Sr1168 |
| Crosses | Ut To North Muddy Creek |
| Coordinates | 35.63998, -82.01321 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 31.8 ft (9.7 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Area | 66.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110162 |