Sr1154 over Goose Creek
Fair Condition49 years old230 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | .01 Mi.s.jct.sr1153 |
| Carries | Sr1154 |
| Crosses | Goose Creek |
| Coordinates | 35.61977, -82.01679 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 90.9 ft (27.7 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 207.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 230 (2000) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110343 |