Sr1782 over Second Broad River
Good Condition19 years old117 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | .06 Mi.n.jct.sr1781 |
| Carries | Sr1782 |
| Crosses | Second Broad River |
| Coordinates | 35.56042, -81.96493 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 109.9 ft (33.5 m) |
| Max Span | 58.7 ft (17.9 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 358.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 117 (2006) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110198 |