Sr1781 over Second Broad River
Good Condition3 years old150 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | .3 Mi.n.jct.us221 |
| Carries | Sr1781 |
| Crosses | Second Broad River |
| Coordinates | 35.53094, -81.96812 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 92.8 ft (28.3 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 283 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110312 |