Sr1571 over North Fork Catawba River
Fair Condition67 years old100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | 0.1 Mi.w.jct.us221 |
| Carries | Sr1571 |
| Crosses | North Fork Catawba River |
| Coordinates | 35.90470, -81.94267 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Width | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 90.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2018) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110285 |