Sr1568 over Honeycutt Creek
Fair Condition64 years old220 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | 1.8 Mi.n.jct.us221 |
| Carries | Sr1568 |
| Crosses | Honeycutt Creek |
| Coordinates | 35.86466, -81.98259 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Width | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Area | 69.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1962 (reconstructed 1981) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 220 (2000) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110308 |