Nc126 over Old Catawba River
Good Condition45 years old1,100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | .7 Mi.e.jct.sr1595 |
| Carries | Nc126 |
| Crosses | Old Catawba River |
| Coordinates | 35.73367, -81.88433 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 224.7 ft (68.5 m) |
| Max Span | 72.8 ft (22.2 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 678.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,100 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110349 |