Sr1301 over US 221 Nc 226
Fair Condition38 years old2,000 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | .3 Mi.w.jct.us221b |
| Carries | Sr1301 |
| Crosses | US 221 Nc 226 |
| Coordinates | 35.69897, -82.03158 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 169.9 ft (51.8 m) |
| Max Span | 96.8 ft (29.5 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 523.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,000 (1996) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110352 |